Project Description

MISTROVSTVÍ EVROPY JUNIORŮ DO 19 LET / HECTOR SPORT / PRAHA / 28.3. – 5.4.2015

Neděle 5.dubna 2015

Poslední den ME se rozhodovalo o konečném pořadí týmů, všechny měly už jen jedno utkání. Hrálo se v pořadí G, B1 a B2, což v mnoha případech vedlo k tomu, že utkání jedniček chlapců bylo poslední a dvojky už svá utkání nehrály.

Skupina 1 – 8

Finálové utkání se stalo formalitou, Finové podle očekávání nebyli Anglii soupeřem, který byl schopen klást větší odpor. Ve sterilní divácké atmosféře stačila čtvrthodina Georgině Kennedy na tři sety s Riinou Koskinen a George Parker potřeboval na Jami Äijänena o deset minut více. Anglie si tak z Prahy odváží šestý titul v řadě za sebou, stříbro jede do Finska.

Georgina Kennedy – Riina Koskinen / 11-3, 11-5, 11-1 / 0:15

George Parker – Jami Äijänen / 11-7, 11-3, 11-7 / 0:25

Kdo nečekal na finále a přišel se podívat už na utkání o bronz, určitě nelitoval. Boj o třetí místo se stal nejzajímavějším utkáním dne a o napínavé situace nebyla nouze. Děvčata odehrály první dva sety poměrně hladce, ale koncovku třetího se Laura Gamblin pokusila zdramatizovat, což se jí skutečně podařilo. Nicméně Lowri utkání dotáhla do vítězného konce a následovala lahůdka v podání Benjamina Auberta s Emyr Evansem. Skoro hodina a půl špičkového squashe byla ukázkou, kam se juniorský squash posunul. Těsným výsledkem čtvrtého setu vyrovnal Benjamin Aubert stav utkání na 1:1 a rozhodovaly týmové dvojky.

Tady bylo vidět, že Victor Crouin nechce nic ponechat náhodě a kromě zaváhání ve třetím setu byl dnes lepším hráčem. Bronzová medaile tak putuje do Francie a brambora zůstala Walesu.

Laura Gamblin – Lowri Roberts / 4-11, 2-11, 9-11 / 0:19

Benjamin Aubert – Emyr Evans / 9-11, 15-13, 11-8, 13-11 / 1:20

Victor Crouin – Elliott Morris / 11-4, 11-6, 4-11, 11-6 / 0:44

Na bednu se nedostala řada lépe nasazených družstev a kromě Anglie si v konečném pořadí v první čtyřce všichni polepšili.

1. Anglie [1]
  2. Finsko [4]
  3. Francie [5]
  4. Wales [7]

Skupina 9 – 16

Závěrečný den turnaje na Mistrovství Evropy družstev do 19 let sehráli naši junioři odvetný duel s Holanďany. Pravděpodobně díky pověrčivosti trenérů Jana Břeně a Jana Mutiny nasadili vítězný tým, stejný jako v bojích ve skupině – Vojtěch Ryba, David Zeman a Michaela Čepová. Pořadí utkání bylo G, B1 a B2 a Michaela Čepová se těšila na odplatu se Sanne Veldkamp. V první hře měla více ze hry soupeřka, když přehrála Míšu 11:7. Ve druhém setu se výměny výrazně prodloužily, což vyhovovalo více naší hráčce a zvítězila 11:8. Ve třetím setu Míša značně polevila, což soupeřce dalo prostor, aby se dostala opět do vedení 2:1 na sety. Jak už to u dívčího squashe bývá, ve čtvrtém setu opět naprostý obrat a vystřílení soupeřky z kurtu poměrem 11:2. Závěrečný pátý set byl plný nevynucených chyb a nervozity na obou stranách. Holky se tahaly o skóre celou dobu, Míša se bohužel v koncovce za stavu 10:11 zbytečně zabývala více než hrou výroky rozhodčího, takže soupeřka využila hned první matchball.

V dalším utkání se Vojtěch Ryba utkal s Tess Juttem a nastoupil do zápasu s vysokým nasazením. Přehrával soupeře až do stavu 9:3, kdy přišel nepochopitelný zlom v utkání, Tess hru otočil ve svůj prospěch, získal skoro ztracený set a pak celé utkání. Vojtova prohra znamenala ztrátu druhého bodu pro tým a tím konečné 14. místo v turnaji. Třetí utkání se v pochmurné atmosféře po dohodě trenérů neodehrálo.

Sanne Veldkamp – Michaela Cepova / 11-7, 8-11, 11-4, 2-11, 12-10 / 0:46

Tess Jutte – Vojtech Ryba / 11-9, 11-7, 11-5, / 0:37

Český národní tým do 19 let nepotvrdil své nasazení v turnaji na 10. příčku a bohužel se také dost vzdálil dřívějším výsledkům. Neúčast v elitní osmičce a propad o 6 míst oproti loňsku je snad dostatečným varováním pro vedení svazu, které pohřbilo dobře rozběhnutý projekt tréninkových středisek mládeže.

Realizační tým

Závěrem je potřeba ocenit kvalitní práci a poděkovat členům realizačního týmu ve složení Denisa Tichá, Lenka Pastyrniaková, Barbora Krejčová, Jakub Solnický, Daniel Kantor, Patrik Pelech, Tomáš Breburda a Lukáš Daňhel. Dobrou práci také odvedli rozhodčí pod vedením Tomáše Fořtera – Jarek Terlecki, Tomáš Hrázský, Tono Pacek, Marc Palmieri, Jakub Solnický a Roman Švec. Ocenění plaketou se dostalo také kolektivu Hector Sport pod vedením Štěpána Marko.

Sobota 4.dubna 2015

K prvnímu utkání ve skupině 9-16 nastoupili naši proti Švédsku a zahajoval David Zeman proti Toru Christoffersenovi. Bohužel se ukázalo, že Tor je nad Davidovy síly, po celou dobu měl vývoj zápasu pod kontrolou a k vítězství 3:0 mu stačilo něco málo přes půl hodiny. Naděje na postup přes Švédy měl za úkol udržet Marek Lapacek proti Johnu Henryzovi. Po prvním prohraném setu Marek přitlačil a zpřesnil hru, což vyneslo převahu na kurtu a konečný výsledek 3:1 pro Marka. O konečném výsledku měla rozhodnout Míša Čepová. Favoritkou byla objektivně Linnea Wallsten a první dva sety to potvrdily. Ve třetím soupeřka trochu polevila, Míša se chytla a získala set. Stálo ji to hodně sil a tak se únava a nervozita ze zodpovědnosti za výsledek týmu podepsal na prohraném dalším setu. Konečný výsledek odpovídá tomu co se na kurtu dělo a těžko se dá čekat, že budou reprezentaci do 19 let zachraňovat čtrnáctileté děti. Prohra se Švédy nás odsunula do skupiny 13-16.

ČR – Sweden 1/2

Tor Christoffersen – David Zeman / 11-9, 11-5, 13-11 / 0:36

John Henryz – Marek Lapacek / 14-12, 3-11, 2-11, 6-11 / 0:37

Linnea Wallsten – Michaela Cepova / 11-3, 11-4, 8-11, 11-0 / 0:29

Odpolední soupeř z Maďarska nás poněkud překvapil sestavou. K radosti našich trenérů se na soupisce objevilo slabší děvče a tak se čekalo, že naše pozměněné složení oproti Švédsku si s Maďary lehce poradí. Zahajovací utkání bylo věrnou kopií pátečního, kdy jeho hlavní aktér Vojta Ryba v první polovině prvního setu statečně běhal s Balázsem Farkasem. Ve zbytku utkání už pak jen korigoval skóre. Naštěstí po Vojtovi stejně zatočil Marek s Tamásem Konfárem a bylo srovnáno na 1:1. Úsměv českým trenérům trochu zmrznul po prvním setu děvčat, který Patricie Panáčková se Sárou Nagy prohrála. Další průběh utkání připomínal horskou dráhu, na kurtu to byl trochu chaos a co set to úplně jiný výsledek.

Trenéři Mutina s Břeněm zestárli o 5 let a když nakonec Patrika v pátém setu vyhrála, radovali se jako by vyhráli hlavní soutěž.

ČR – Hungary 2/1

Balázs Farkas – Vojtech Ryba / 11-4, 11-4, 11-4 / 0:23

Tamás Konfár – Marek Lapacek / 4-11, 8-11, 1-11 / 0:22

Sára Nagy – Patricie Panackova / 11-9, 5-11, 11-3, 6-11, 7-11 / 0:31

Náš tým se tak v neděli utká s Holandskem o konečné 13.místo. Kompletní výsledky jsou k dispozici na tournamentsoftware. Finálový den ME je možné také sledovat v přímém přenosu na PlayoTv.

V hlavní soutěži jako obvykle jde za svým cílem tým Anglie. Španělsko, které původně myslelo na medaile, nebylo v prvním sobotním utkání Anglii důstojným soupeřem. Zraněná jednička po pár balónech utkání vzdala, v utkání dvojek byla už na straně Španělů vidět velká únava, stejně jako u děvčat. Je vidět, že celý individuální a týmový šampionát se v dnešní době nedá odehrát ve třech hráčích. Do semifinále k Anglii se přes Švýcary probojovala Francie, která jí pak podlehla 0:3. Ve spodní straně pavouka byly zápasy zajímavější. Strhující a bitvu svedlo Skotsko a Wales. Utkání jedniček se teprve dohrávalo v době, kdy některé týmy už končily kompletní zápas družstev. Vítězný Wales po tomto vysilujícím utkání nestačil na Finy, kteří se nakonec objevili až ve finále. Více šancí se dávalo Irům, ale po hladkém vítězství jedniček přišlo překvapení, když finská dvojka po skoro hodině a půl zvítězila v pěti setech. Děvče mají Finové lepší a bylo z toho semi. V neděli ve finále tedy uvidíme Anglii a Finsko. Kompletní výsledky skupiny 1-8.

V naší skupině 9-16 se bojovalo stejně urputně jako v hlavní soutěži. Svědčí o tom i výsledky, když kromě jednoho zápasu 3:0 Německa proti Holandsku, skončily všechna ostatní utkání poměrem 2:1. Němci si pak poradili ještě s Dánskem a v neděli si zahrají o konečné 9. místo. Naši přemožitelé ze Švédska se už dál nedostali, zastavila je Belgie, která před tím vyřadila Maďarsko a v neděli se tak střetne s Německem. Dvojice se tak k sobě vzorně seřadily nejen podle polohy v Evropě, ale taky podle podobných vlajek. V jenom utkání budou sousedi z Belgie a Německa, ve druhém skandinávci Dánsko a Švédsko. Detailní výsledky skupiny 9-16.

Pátek 3.dubna 2015

ME týmů pokračuje druhým dnem, ve kterém se dohrála utkání ve skupinách a rozhodlo se, kam kdo postoupí. Český tým měl ráno na programu soupeře ze Slovenska a odpoledne druhý nasazený tým ze Španělska. Pořadí hráčů bylo B2, B1,  G. Proti Slovensku naši nastoupili ve složení David Zeman, Marek Lapáček a Michaela Čepová. K úvodnímu utkání nastoupil proti Šimonu Maťasovi Marek a od první chvíle bylo vidět, že to bude vyrovnaná partie. Začátek lépe vyšel Markovi až do stavu 2:0 na sety. Soupeř se ale nevzdal, útočnou hrou začal Markův náskok stahovat a třetí set vyhrál 14:12. Ve čtvrtém setu to vypadalo podobně, ale v závěru se Marek naštěstí vzpamatoval, utkání dotáhl do vítězného konce a týmu zajistil jednobodové vedení. Ke druhému utkání nastoupil David Zeman s Matějem Hrnčiříkem. David nechtěl nic ponechat náhodě a pestrou hrou ovládl kurt. Po výsledku 3:0 přidal týmu vítězný bod pro naše barvy. Konečnou úpravu výsledku dodala Michaela Čepová, když koncentrovaným výkonem hladce porazila Karin Velickou 3:0.

ČR – Slovakia 3/0

Marek Lapácek – Simon Matas / 11-7, 11-9, 12-14, 12-10
David Zeman – Matej Hrnčiřík / 11-5, 11-7, 11-8,
Michaela Cepova – Karin Velická / 11-9, 11-4, 11-4

Odpoledne nastoupil český tým v pozměněném složení – Vojtěch Ryba, David Zeman a Patricie Panáčková. Zahajoval David proti Nino Vidalovi a bylo se na co dívat. Utkání bylo plný dlouhých výměn a diváci si přišli na své. První set vyhrál v koncovce David 13:11, ale ve druhém soupeř dokázal kontrovat 11:3 a bylo to 1:1 na sety. David se pak vrátil ke své trpělivé hře a soupeře opět v těsném závěru zdolal 15:13. Ve čtvrtém setu se Davidovi dařilo lépe a soupeře vystřílel z kurtu poměrem 11:5. Svitla tak naděje, že naši můžou Španělům zkomplikovat cestu do první osmičky. Následovalo utkání čerstvého vicemistra Evropy Edmona Lopeze-Mollera s bojovně naladěným Vojtou Rybou. Vojta se do utkání vrhl ve vysokém tempu a snažil se se Španělem držet krok. V prvních balónech setu měl dokonce navrch, ale náskok mu dlouho nevydržel a v koncovce si to Edmon pohlídal. Už v závěru prvního setu bylo vidět, že nasazené tempo je vražedné a ve chvíli kdy se Španěl rozehříval už Vojta pomalu končil. Následující dva sety tak byly už režii Edmona, který výsledkem 3:0 srovnal na 1:1. K rozhodujícímu utkání nastoupila Patricie Panáčková proti prostorově výraznější Cristině Gomez. První set moc nevěděla co na soupeřku hrát a podlehla rychle 2:11. Do druhé sady zapracovali na taktice trenéři, Patrika zahrála lépe, ale ani to bohužel nestačilo na víc než 7:11. Třetím setem 11:3 Cristina potvrdila svou převahu a udělala tečku za vítězstvím Španělů 2:1.

ČR – Spain 1/2

Nilo Vidal – David Zeman / 11-13, 11-3, 13-15, 5-11
Edmon Lopez-Moller – Vojtech Ryba / 11-9, 11-3, 11-3,
Cristina Gomez – Patricie Panackova / 11-2, 11-7, 11-3

Náš tým tedy skončil ve skupině B na třetím místě a dostal se tak do pavouka o konečné 9. místo. Trenéři Jan Břeň a Jan Mutina věří, že zisk této pozice je reálný a udělají všechno pro její potvrzení na kurtu. Vzhledem k soupeřům, kteří na náš tým po cestě čekají, to bude husarský kousek. Ale samozřejmě budeme fandit. Kompletní výsledky jsou k dispozici na tournamentsoftware. ME je možné také sledovat v přímém přenosu na PlayoTv. Závěrem trocha statistiky – konečné výsledky ve skupinách.

Skupina A

Skupina B

Skupina C

Skupina D

A jak vypadají pavouky o umístění 1-8 a 9-16 je vidět tady.

Skupina 9 – 16 (naše)

Čtvrtek 2.dubna 2015

15-04-02-ejitc-u19-2015-02-800-500Po ukončení turnaje jednotlivců na Mistrovství Evropy do 19 let byla zahájena ve čtvrtek druhá část šampionátu – týmová soutěž. Družstvo tvoří vždy dva chlapci a jedna dívka. Za Česko do soutěže nastupují Michaela Čepová, Patricie Panáčková, Vojtěch Ryba, David Zeman a Marek Lapáček. Trenéry juniorské reprezentace jsou Jan Mutina a Jan Břeň, o fyzický stav hráčů pečuje Jakub Šichnárek. Jako nasazený tým na 10. pozici hraje ČR ve skupině B společně se Španěly (2), Walesem (7), Holanďany (15) a Slováky (17).

K prvnímu velice důležitému utkání naši hráči nastoupili proti favorizovanému Walesu. Hrálo se v pořadí B1, G, B2. Trenéři využili možnost posunutí hráčů a na pozici B1 nastoupil David Zeman proti Emyru Evansovi. Ze začátku se David trápil především díky řadě nevynucených chyb a první dva sety prohrál 3:11 a 7:11. Ve třetí dlouhé hře David dokázal svou hru zpřesnit a otáčel stav utkání ve svůj prospěch až na stav 2:2. V rozhodující páté sadě měl však více sil Welšan, David prohrál a náš tým tak prohrával 0:1. 15-04-02-ejitc-u19-2015-01-800-400Ke druhému utkání nastoupila Michaela Čepová s Lowri Roberts. Míša překvapila soupeřku svou rychlostí a dobrou obranou. První set sice prohrála, ale ve druhém svůj náskok udržela a bylo srovnáno. Následující hra však byla o zkušenostech a psychické vyrovnanosti, ve které byla lepší hráčka Walesu. Konečný stav utkání byl 1:3 v neprospěch Míši a 0:2 pro tým. K závěrečnému duelu nastoupil Marek Lapáček s Elliotem Morrisem. Marek zahájil trpělivou a přesnou hrou, která na soupeře fungovala. Dostával soupeře často do defenzívy, čímž získával cenné body a po dvou setech byl stav 1:1. Houževnatý soupeř měl však více sil a nakonec Marek podlehl 1:3. První utkání tedy nevyšlo podle představ, ale nejmladší tým šampionátu předvedl bojovný a zodpovědný výkon za který se nemusí stydět.

ČR – Wales 0/3

David Zeman – Emyr Evans 3/11 7/11 11/9 11/9 4/11

Michaela Čepová – Lowri Roberts 9/11 11/9 6/11 8/11

Marek Lapáček – Elliott Morris 7/11 11/6 8/11 1/11

Do večerního utkání proti Holandsku náš tým nastoupil ve složení Vojtěch Ryba, David Zeman a Michaela Čepová. Skvělý vstup pro náš tým vybojoval hned v úvodu Vojtěch Ryba, když koncentrovanou, rychlou a pestrou hrou utavil Barta Horstmana 3:0. Druhé, velice dramatické utkání předvedly hráčky Michaela Čepová a Sanne Veldkamp. Úvodní hru vybojovala Holanďanka 11:8. Další set byl ve znamení nevynucených chyb na obou stranách. Přestože jich Míša nasekala víc, nakonec set 15:13 vyhrála. Následující dva si opět děvčata rozdělila – 7:11 a 11:5. V rozhodujícím pátém setu sice soupeřce docházely síly, ale naší hráčce trpělivost, nakonec zápas prohrála a bylo srovnáno na 1:1. Rozhodující duel měl tedy na raketě David Zeman s Tessem Juttem. Koncentrovaný projev a snaha udělat pro tým maximum byly u Davida zřejmé, podobně jako Vojta soupeře přehrál ve třech setech a náš tým zaslouženě zvítězil poměrem 2:1.

ČR – Holandsko 2/1

Vojtěch Ryba – Bart Horstman 13/11 11/5 11/5

Michaela Čepová – Sanne Veldkamp 8/11 15/13 7/11 11/5 7/11

David Zeman – Tess Jutte 11/7 11/6 11/9

V pátek naše hráče čekají v 10:00 soupeři ze Slovenska a ve 14:30 nejvýše nasazený tým naší skupiny Španělsko. Držíme palce. Kompletní výsledky jsou k dispozici na tournamentsoftware. ME je možné také sledovat v přímém přenosu na PlayoTv.

Náhled fotogalerie z neděle je k dispozici na této stránce, kompletní fotoalbum je na odkazu www.flickr.com/photos/squashacademy.

Úterý 31.března 2015

Mistrovství Evropy juniorů ukončilo svou individuální část. I poslední den byla k vidění řada strhujících utkání a všechno směřovalo ke dvěma finálovým vrcholům. Bohužel finále děvčat bylo poznamenáno velkou únavou favoritky Tinne Gilis ze semifinálového utkání, ve kterém si včera sáhla až na dno svých . Nasazená dvojka z Anglie Georgina Kennedy tak neměla moc práce a přesto, že se Tinne snažila ve třetím setu utkání obrátit, titul si odváží Georgina za vítězství ve třech setech 11-8, 11-3 a 11-9. To co chybělo v dívčím finále, dostalo se v plné míře divákům v závěrečném utkání šampionátu mezi George Parkerem, nasazenou jedničkou a Edmonem Lopez-Mollerem, který se do finále dostal z nasazení [5/6]. Chlapecké finále nemělo s juniorským squashe moc společného. Oba hráči předvedli naprosto famózní výkon plný krásných výměn a dramatických okamžiků. První čtyři sety byly úplně vyrovnané, o čemž svědčí i skóre a rozhodovalo se vždy v koncovce. V závěru finále se bohužel Edmon při vzájemné kolizi zranil a přestože se snažil, neměl už sílu dosáhnout na titul. Mistrem Evropy do 19 let se tak stává George Parker.

Konečné pořadí individuální soutěže chlapců na ME juniorů do 19 let.

1. George Parker [1] England
2. Edmon Lopez-Moller [5/6] Spain
3. Michael Craig [2] Ireland

Konečné pořadí individuální soutěže děvčat na ME juniorů do 19 let.

1. Georgina Kennedy [2] England
2. Tinne Gilis [1] Belgium
3. Amelia Henley [3/4] England

Do posledního hracího dne zasáhla už jen část našich reprezentantů. Někteří si své poslední zápasy předehráli den předem, některým soupeř vzdal a zbytek bojoval o konečná umístění. Patricie Panáčková nastoupila proti Maayan Rosenthal (ISR). U Patriky se střídaly dobré okamžiky s horšími, naštěstí těch dobrých bylo více a Patrika zvítězila 3:2. Nikola Věříšová bojovala kromě soupeřky i s menší bolestí zad. I přes tento handicap dokázala zvítězit nad Andreou Fjellgard (NOR) 3:1. Filip Kočárek ztratil proti Niels De Vuystovi pouze druhý set, když polevil v koncentraci, ale v utkání nakonec zvítězil 3:1. Michaela Čepová, která zde sbírá zkušenosti, přehrála Neu Falck (FIN) 3:1. Hedvika Suchánková přes veškerou snahu nedokázala porazit Stephanii Ryan (IRL), když rozhodlo více jejich nevynucených chyb a prohrála 1:3. Český duel jsme viděli v podání Marka Lapáčka a nejmladšího účastníka ME Viktora Byrtuse. Marek zvítězil 3:1, když skóre prvních tří setů (11:3, 4:11, 11:2) odpovídá spíše výsledkům ženských utkání. Kubovi Vaňkovi se nepovedl zápas s Yardenem Aronsonem (ISR), kterému podlehl 0:3. Dominik Dubský má dobrý důvod k oslavě – dle statistik zvítězil zřejmě poprvé v kariéře v pětisetovém utkání, když duel s Johnem Henryzem (SWE) otočil z 0:2 na 3:2. Vojtěch Ryba bez zájmu odchodil své utkání proti Matěji Hrnčiříkovi (SVK) a prohrál 0:3. David Zeman se utkal s Lucou Wilhelmim (SUI) a svému soupeři podlehl 1:3. Poslední zápas našich barev odehrál Filip Richtárech s Enzem Coriglianem (FRA) výsledkem 0:3. Bohužel je nutné konstatovat, že vystoupení české reprezentace v individuální soutěži nebylo příliš dobrou vizitkou. Pochvalu si zaslouží ti, kteří mnohdy i přes citelnou převahu soupeře bojovali ze všech sil až do konce. Naopak by se nad účastí na takové akci měli zamyslet hráči, kteří se nesnažili snahu ani předstírat. V každém případě je jasné, že bez běhání se squash hrát nedá a že dokud bude výraznou slabinou našich hráčů fyzická kondice, lepších výsledků se nedočkáme. Juniory čeká ve středu volný den a následuje soutěž družstev, která odstartuje ve čtvrtek 2. dubna. Konečné umístění jednotlivých hráčů:

Pondělí 30.března 2015

Mistrovství Evropy juniorů do 19 let mělo v pondělí své pokračování. Třetí den soutěže měla většina našich hráčů pouze jedno utkání, případně díky volnému losu nehráli vůbec. ME si moc neužívá Nikola Věříšová, když opět sehrála utkání s českou hráčkou Denisou Rohunovou a prohrála ve třech setech. Hana Matoušková prohrála další utkání, tentokrát s Maayan Rosenthalovou (IZR) v pěti setech. Filip Kočárek nedokázal plně dodržovat stanovenou taktiku a trpělivý Holnaďan Thijs Van Der Pluijm držel vývoj utkání pod kontrolou až do vítězství 3:0. Mára Lapáček bez větších potíží přehrál 3:0 slovenského hráče Lukáše Tužinčina. Trochu dramatické utkání sehrál Viktor Byrtus s Dánem Casperem Klosterem Skaarenborgem. První set v jednoznačné převaze zvládl hladce Viki, což se soupeři nelíbilo a druhý set bral pro sebe. Naštěstí se Viki zkoncentroval a dotáhl duel do vítězného konce 3:1. Poctivě vydřené vítězství si zasloužila Hedvika Suchánková, když přehrála nepříjemnou Finku Nea Falck 3:2. Michaela Čepová po dvou těsně prohraných setech třetí vyhrála, ale pak se utkání s Irkou Stephanie Rayen zlomilo v prohru 1:3. Jakub Vaněk stále sbírá zkušenosti na turnaji tohoto formátu a nestačil ani na soupeře ze Švédska Johna Henrytze, se kterým prohrál 0:3. Naopak si ME užívá Dominik Dubský, když v dalším dlouhém duelu zdolal Izraelce Yardena Aronsona 3:1. Vojtěch Ryba stále nemůže nalézt optimální formu a prohrál ve třech setech s běhavým Švýcarem Christophem Zustse. Jako na střelnici to vypadalo v duelu Benjamin Bergel – Matěj Procházka (SVK). Naštěstí měl tvrdší ránu a lepší mušku Beny a vystřílel si vítězství 3:1. Vyrovnaný duel se očekával od Ondřeje Vorlíčka s Francouzem Enzem Coriglianem, ale opak byl pravdou. Francouz měl utkání naprosto pod kontrolou a Ondru uvařil jako myšička kašičku 3:0. V posledním zápase našich barev dostala naděleno 3:0 Denisa Rohunová od své rivalky ze Slovenska Karin Velické. Našim hráčům vyšel dlouhý odpočinek v podobě volného odpoledne a mohlo by to být příslibem pro kvalitní utkání v závěrečném dni turnaje jednotlivců.

V hlavní soutěži už se začaly míchat důležité karty. Na mále měla nasazená jednička Tinne Gilis, kdy zachraňovala vítězství nad Ameliou Henley až v pátém setu 11:9. Dvojka ME Georgina Kennedy taky přišla o set, ale ustála s krajankou Lucy Beecroft nakonec výsledek 3:1. Mezi kluky měl pod kontrolou semifinále pouze George Parker, který celkem hladce zvítězil 3:0 nad Finem Jami Äijänenem. Ve druhém utkání potvrdil skvělou formu Edmon Lopez-Moller [5/6] a ve třech setech doslova zrušil nasazenou dvojku Michaela Craiga. V zítřejším finále se máme na co těšit, stejně jako George Parker, protože Edmon je připravený v kurtu vypustit duši.

Neděle 29.března 2015

Juniorský šampionát pokračoval druhým dnem, bohužel už bez účasti našich juniorů v hlavní soutěži. Vítězně začali Michaela Čepová proti Izraelce Maayan Rosenthal výsledkem 3:0 a Viktor Byrtus s přehledem sundal Calluma Davidsona (Wal) také 3:0. Hana Matoušková ani Patricie Panáčková nestačily na své soupeřky a shodně podlehly 1:3, když Hana se utkala s Irkou Stephanie Ryan a Patrika se svou kamarádkou Karin Velickou. Benjamin Bergel taky nedokázal najít recept na rakouského hráče Paula Mairingera a prohrál 0:3. Smolnou šňůru prolomil Marek Lapáček, který koncentrovaným výkonem přehrál Holanďana Barta Horstmana 3:1 a vítězně navázal i Vojtěch Ryba, který otočil nepříznivý vývoj utkání s Oisinem Dunnem (IRL), kdy po těžkém boji zaslouženě zvítězil 3:2. Opačný vývoj zápasu naneštěstí potkalo Dominika Dubského proti houževnatému Němci Tobiasi Weggenovi. Dominik si hladce vybudoval vedení 2:0, ale postupně mu docházely síly a nakonec podlehl 2:3. Jakub Vaněk se trápil se svou nepřesnou hrou a podlehl Izraelci Nadavu Razielovi 0:3. Ondra Vorlíček se předvádí ve výborné formě, nedal šanci Liamovi Easonovi (WAL) a zvítězil 3:0. Vyrovnaný duel předvedl David Zeman s Amadeo Costou (SUI), nakonec ale švýcarskému soupeři podlehl 1:3. Další vyrovnané utkání předvedla Denisa Rohunová proti Stephanie Rayenové (IRL), ale ani ona nedokázala nad soupeřkou získat potřebnou převahu a v pátem setu prohrála 4:11. Pak si vzájemně změřily síly naše hráčky Michaela Čepová s Nikolou Věříšovou a úspěšnější byla Míša ve třech setech. Hedvika Suchánková si poměrně hladce poradila s Norkou Andreou Fjellgardovou 3:0 a po ní  Viktor Byrtus zopakoval dopolední fazónu proti Paulu Mairingerovi, kterého poslal z kurtu opět výsledkem 3:0. Dobrou formu také prezentuje Filip Richtárech, který výsledkem 3:0 nedal šanci favorizovanému Švýcarovi Romanu Allinxovi a další vítězství si připsal i Marek Lapáček, když vypráskal 3:0 Idana Hareho (IZR). Prvního vítězství se dočkal také Filip Kočárek, který trpělivou hrou přehrál Ira Stephana Hearsta 3:0. Následovala poněkud smutná hodinka pro naše barvy. Nejprve Dominik Dubský nedokázal najít recept na Noama Peera (IZR) a prohrál 0:3, Jakub Vaněk neměl síly na Oisina Dunna, také  0:3 a Vojta Ryba sice uhrál set, ale pak odevzdaně předal utkání Nadavu Razielovi (IZR) konečným stavem 1:3. Sice bez vítězství, ale s heslem „bojovat a nedat nic zadarmo“ se předvedli nejprve Ondřej Vorlíček proti Yali Shassovi (IZR), kterému vzdoroval čtyři vyrovnané sety a potom Filip Richtárech. Ten ze sebe málem sedral kůži, ale ani to proti bojovníkovi z Německa Lucasi Wirthsovi nestačilo a bez zisku setu podlehl 0:3. Benjamin Bergel nevydržel tempo Calluma Davidsona (WAL)a prohrál 0:3 Dlouhý duel v závěru dne měl David Zeman s Tessem Juttem (NED), aby nakonec v pěti setech prohrál.

Hlavní soutěž nabídla řadu zajímavých a dramatických utkání. Stejně jako první den si favorité hlídali své pozice. O jedno překvapení na účet Anglie se ale postaral španělský běžec Edmon Lopez-Moller,  nasazený [5/6], který nekompromisně sundal 3:0 čerstvého vítěze britského šampionátu Patricka Rooney, nasazeného na pozici [3/4]. Všechny čtyři nejvýše nasazená děvčata potvrdila svou účast v semifinále. Na pondělí se tedy máme na co těšit.

Náhled fotogalerie z neděle je k dispozici na této stránce, kompletní fotoalbum je na odkazu www.flickr.com/photos/squashacademy.

Sobota 28.března 2015

Od soboty 28. 3. probíhá v Praze ve Sportcentru Hector vrchol letošní sezóny, Mistrovství Evropy juniorů do 19 let. První čtyři dny se hraje turnaj jednotlivců, jehož finále bude v úterý 31. 3. a od čtvrtku 2. 4. bude zahájen turnaj o tituly v týmových družstvech.

Turnaj jednotlivců hraje 44 děvčat a 72 chlapců z toho celkem 16 českých reprezentantů. Z našich chlapců bojovali hned tři hráči o postup mezi nejlepších 16. Ondřej Vorlíček hrál s nasazenou trojkou Jami Äijäennem (FIN). Ondra odehrál výborné utkání, favoritovi dokázal vzít set, ale Fin uplatnil své zkušenosti a Ondru nakonec přehrál 3:1. Dalším z našich hráčů David Zeman hrál rovněž s Finem, bratrem Jamiho, Miko Äijäennenem. David bohužel neproměnil dva gamebally v prvním sadě a nakonec podlehl i v ostatních na konečný stav 0:3. Posledním z Čechů hrajících o postup byl Filip Richtárech, který odehrál velice dobré utkání v prvním kole, kde přehrál Nadava Raziela (ISR) 3:1. Ve druhém kole měl soupeře daleko těžšího a to Michaela Craiga (IRL), který je na turnaji nasazený jako hráč č. 2. Filip odehrál kvalitní zápas, ale na soupeře nestačil a prohrál 0:3. Benjamin Bergel si v předkole zahrál vítězný pětiseťák, když s Tymoteuszem Wysockim (POL) otáčel z 0:2. Vítězstvím si zajistil další dvě utkání, ve kterých změřil síly s Davidem Ryanem (IRL), který je nasazený 7/8 a Yardenem Aronsonem. V obou případech byl lepší soupeř a Beny podlehl shodně výsledkem 0:3. Filip Kočárek hrál včera jen jedno utkání s Matějem Hrnčiříkem (SVK), bohužel na soupeře nedokázal najít zbraň a prohrál 0:3. Krásné utkání předvedli Viktor Byrtus a Nilo Vidal (ESP), když Španěl Viktora udolal po hodinové bitvě 11:6 až v pátém setu. Ve večerním zápase značně unavený Viktor prohrál s Yannikem Omlorem výsledkem 1:3. Dominik Dubský nestačil na Bradleye Masterse (ENG) a prohrál 0:3, v následujícím zápase zvítězil nad Casperem Skaarenborgem (DEN) 3:1. Vojtěch Ryba po snaživém výkonu podlehl Theisovi Houlbergovi (DEN) 0:3 a další utkání vyhrál, když mu za stavu 1:1 na sety soupeř pro velké bolesti zad vzdal. Jakub Vaněk v prvním zápase prohrál s Rory Stewartem (SCO) 3:0 a ve večerním utkání zvítězil nad Lukášem Tužinčinem 3:1. Marek Lapáček v prvním kole nestačil na Victora Crouina (FRA) a v dalším utkání podlehl 1:3 Christopheru Zustemu (SUI), když za stavu 0:2 uhrál set, ale na zvrat v utkání to nestačilo.

Naše děvčata v prvním kole na své soupeřky nestačila a všechny budou bojovat o 33. – 44. místo. Hana Matoušková prohrála v prvním kole s Laurou Paquemar (FRA) 0:3. Míša Čepová bojovala, tak jak jsme u ní zvyklí, bohužel Ciara Richards (WAL) měla přesnější ruku a Míša prohrála po hezkém boji 1:3. Patrika Panáčková po vyrovnané první sadě nakonec nestačila na Nannu Carleke (SWE) 0:3, stejně jako Hedvika Suchánková, která prohrála s Linneou Wallsten (SWE). Denisa Rohunová v bojovném utkání podlehla až v závěrečném pátém setu Suzanne Peters (NED) 2:3. Při svém reprezentačním debutu podlehla i Nikola Věříšová v prvním kole Elspeth Young (SCO) 0:3.

Pokud jde o zbývající dění, všichni nejvýše nasazení hráči v hlavní soutěži zatím potvrzují své pozice a k žádnému většímu překvapení zatím nedošlo. Všechny potřebné detaily o turnaji jako web, stream, fotogalerii a aktuální výsledky najdete na uvedených odkazech. Nejlíp však uděláte, když se přijdete podívat na pořádný squash naživo do centra Hector Sport. Kompletní informace o šampionátu najdete na stránce věnované této akci.

Náhled fotogalerie ze soboty je k dispozici tady, kompletní fotoalbum je na odkazu www.flickr.com/photos/squashacademy.

25.března 2015 – nalosování turnaje jednotlivců

21.března 2015

Koncem měsíce března čeká squashové fanoušky lahůdka v podobě  Mistrovství Evropy juniorů do 19 let. Mistrovství začíná čtyřdenním turnajem jednotlivců ve dnech 28.-31.3.2015 a po volném dnu se ve dnech  2.-5.4.2015 hraje turnaj týmů. Je přihlášeno 70 chlapců a  50 dívek a k vidění bude skutečná juniorská špička z celé Evropy. Hraje se v centru Hector Sport v Malešicích na pěti normálních kurtech a jednom skleněném. Více podrobností najdete na webu akce.