Letošní, jubilejní Mistrovství ČR ve squashi žen, mužů a masters si bezesporu zaslouží komentář, protože na to co předvádí vedení svazu je dost smutná podívaná.

Jubilejní Mistrovství ČR ve squashiO tom, že dva týdny před šampionátem neexistovala žádná mediální propagace a nevědělo se, kde se bude hrát, už jsme se zmínili. Pak se konečně objevily propozice i podivná mazanice, které se říká oficiální plakát. Takže by se zdálo, že bude všechno v pořádku, kdyby se na stránkách svazu neobjevil doprovodný blábol, který se pokouší vysvětlit nevysvětlitelné.

Nejprve jsme se dozvěděli, že místa konání MR jsou známa už od listopadu 2016, ale jaksi jsme se nedozvěděli, proč to nebylo do poslední chvíle zveřejněno v kalendáři akcí. Zřejmě musí všichni členové svazu povinně studovat zápisy z jednání VV, což je ovšem četba jen pro silné nátury.

Další skvělou zprávou bylo, že nám naše osvícené vedení ušetřilo den dovolené, protože se nebude hrát od čtvrtku do soboty, ale od pátku do neděle. Samozřejmě jsou to kecy, protože Mistrovství republiky je jednou za rok a den volna navíc určitě nebude zásadní problém. Ale je to dobrý způsob, jak se vyhnout pořádání závěrečné párty, protože to by mohlo stát nějaké peníze a ty se dají spotřebovat lepším způsobem. Taky je tu samozřejmě otázka, kdo by jim tam přišel a jestli by to nevypadalo trapně ve srovnání s tím, co se dělalo v minulosti … jako například ZDE. Aby se vůbec něco konalo, pořádají si hráči squashovou párty sami. Podrobnosti najdete ZDE.

Taky uvidíme, jak se výše uvedené řešení projeví na závěru šampionátu. Vzhledem k avizovanému vyhlášení výsledků v neděli od 18 hodin mají účastníci, kteří to mají dále z Prahy, dvě možnosti … jednu lepší než druhou. Buď to zabalí dříve a závěr MR neuvidí, nebo počkají do konce a domů se dostanou někdy po půlnoci. A masters, kteří mají vyhlášení už kolem 15:30, můžou taky zdrhnout dříve.

První cenu v soutěži o debilovinu roku by získalo rozhodnutí omezit start hráčů kategorie masters na MR. Asi víme, komu poděkovat, předseda SK si dokonce vyplatil několik desítek tisíc za tvrdou práci na úpravě předpisů. Většina jeho nápadů je bohužel podobných a ve zmíněné soutěži by spolehlivě bodovaly. Co bylo cílem tohoto řešení je těžké identifikovat. Pravděpodobně je nesmysl, nechat jednou za rok zahrát starou gardu, která se celý rok neviděla a toto je prakticky jediná možnost se občas vidět. Asi by výdaje na těch pár triček a večeří navíc ohrozilo rozpočet potřebný na úpravu předpisů. Omezení startu je nejen co do počtu startujících, ale hráč musí být současně na žebříčku. Bohužel ryba smrdí od hlavy a přes velkohubá prohlášení jsou turnaje masters ubohost sama, pokud se vůbec konají. Takže získat body do žebříčku je celkem problém, ale kdo by si s tím lámal hlavu, předpis je předpis. Výsledek se už samozřejmě dostavil. Zájem o účast výrazně převyšuje povolených 16 hráčů v kategorii M35+ a M40+ a v ostatních je tak málo přihlášených, že se budou muset slučovat, jak už ostatně bylo avizováno. Takže hráčů je obecně málo a tam kde je jich hodně, tak je preventivně nenecháme hrát. Po celé Evropě se squash kategorií masters významně rozvíjí, pro vedení českého squashe je to zřejmě skupina na odpis.

Mohli jsme se dočíst o další řadě geniálních vylepšení, jako třeba že hráči dostanou najíst tam kde hrají, nebo že jedna kategorie se bude hrát v jednom centru. No co dodat, skvělé nápady …. vývoj se nadá zastavit. Otázkou je, jakým směrem se to vyvíjí.