15-04-29-etc-2015-02-800-400Pohled na českou reprezentaci a její výjezd na letošní Mistrovství Evropy družstev ve squashi vzbuzuje přinejmenším rozpaky – národní tým a reprezentace ČR podle všeho není prioritou vedení squashové asociace. Po rozpuštění úspěšného realizačního týmu z minulé sezóny nemá český squash po půl roce ani národního trenéra, ani manažera reprezentace. Komise vrcholového sportu nemá práci s dospělou reprezentací ve své náplni a podle dostupných informací organizuje reprezentační týmy sekretář svazu. Pravděpodobně jen squash má takto originální řešení, hlavně z pohledu, kdy mají naši reprezentanti obhajovat bronz mezi ženami a muži bojovat o postup do elitní osmičky, který jim loni v Itálii nevyšel.

Složení reprezentace je dalším originálem. U žen, při absenci Olgy Ertlové, moc variant nebylo a naděje na slušný výsledek byla alespoň teoretická. Bohužel jen do chvíle, než svou účast pro nemoc odvolala Lucka Fialová. V družstvu ji nahradí Veronika Gaultier. player-koukalova-01-600-700Oficiální informaci o takto závažném oslabení týmu vedení svazu pravděpodobně tají, na webu ČASQ nebyla žádná zpráva. Ona tam vlastně nebyla vůbec žádná informace, byť jen to, že naše reprezentace dnes odjíždí na Mistrovství Evropy. Evropský šampionát asi není tak důležitý, jako přesun termínu turnaje C v Hradišti z 16. na 30.května, který informaci o ME přebil ….

Chlapy letos nakonec povede hrající kapitán Honza Koukal, který bude mít na starost současně i ženský tým. Takovým řešením se požehná finanční příspěvek pro Honzu, který si za tuto práci určitě zaslouží, otázka je, jak při tom všem bude stíhat hrát. Smůlu měl tentokrát Petr Martin, který je sice dlouholetý reprezentant a opora týmu, ale pro svaz není tak důležitý jako Kouki. Protože trénování squashe je Petrova práce a týdenní absence znamená citelný výpadek v jeho financích, nechtěl nic jiného, než alespoň částečnou kompenzaci toho co ztratí. Bohužel se v rozpočtu na výjezd, který je několik set tisíc, nenašlo pár tisícovek pro naši týmovou dvojku. Celý problém sestavení týmů a jejich naděje na úspěch má také úzkou návaznost na financování svazu, protože umístění dospělých reprezentačních týmů má přímý vliv na výši příspěvků na squash od státu.

Tečku za nominací udělal pan Švec, který do týmu na pozici  fyzioterapeuta opět protlačil svého kamaráda Kratochvíla.  A to přesto, že s jeho prací nebyli v minulosti spokojeni ani manažeři, ani hráči. Přestože jasná volba skoro všech reprezentantů byl  Hochmal nebo Šichnárek, jejichž péči si junioři i dospělí na všech výjezdech velmi pochvalovali. Ale názor hráčů je tady asi nepodstatný.

O nasazení týmů už jsme se zmiňovali dříve, stačí se podívat například na soupisku Slovenska. Pořadí na jejich žebříčku i Mistrovství republiky bylo Manik, Kviecinsky, Toth. Nasazení na ME je ale Toth, Kviecinsky, Manik. Nasazení hráčů má sice velký vliv na možný výsledek, ale kdo by s tím u nás lámal hlavu. Perličkou na závěr je pozice náhradníka, který v rámci šetření bude sedět doma, a v případě potřeby skočí na autobus a pojede do Dánska. Zajímavé je, že na tuto pozici byl vybrán právě Šichnárek, který mohl být na místě jako fyzio a zároveň náhradník, což se také v minulosti osvědčilo.

Český squash tak bude mít na letošním šampionátu těžkou pozici a snad si s tím hráči poradí.  Dnes v noci celá výprava vyjíždí do Dánska, kam by měla dorazit zítra během dne. První zápas mají ženy ve středu v 10:00 a druhý hrají v 16:00, současně s chlapy, takže se asi Kouki trochu zapotí. V každém případě držíme oběma týmům palce a přejeme co nejlepší výsledek.