Popis projektu

2.května 2015

Závěrečný hrací den ME squashových družstev 2015 se pokoušely naše ženy vyhrát alespoň jedno utkání na šampionátu. Bohužel už před zápasem se Španělkami bylo rozhodnuto, že náš ženský tým sestoupí do druhé divize. Pořadí zápasů bylo 2-1-3, takže jako první šla na kurt Zuzana Kubáňová a lehce přehrála Marinu De Juan 3:0. Za stavu 1:0 pro český tým nastoupila Anna Klimundová proti Xisele Arandně. Španělská hráčka držela Annu od začátku pod tlakem, ze kterého se celou dobu nebyla schopná dostat a prohrála 0:3. Rozhodující bod tak byl na Tereze Svobodové proti Margaux Pitarch-Moros. Tereza během utkání dělala příliš mnoho vlastních chyb a tak to stačilo jen na výsledek 0:3. Španělkám naše ženy podlehly 1:2 a celkově obsadily v první divizi 8. místo bez jediné výhry. Po loňském bronzu to je tragický propad.

Muži se o páté místo ve druhé divizi střetli Maďary. Bylo to napínavé utkání, kde rozhodovaly o vítězi až sety. Dan Mekbib porazil Mártona Szabókyho bez nejmenších problémů 3:0 a na druhém kurtu uhrál Martin Švec set na Marka Krajcsaka. Jakub Solnický se první dva sety s Lénardem Püskim moc nedostal do tempa a ve třetím už prohrával 2:6. Od tohoto stavu udělal Kuba 19 bodů v řadě, třetí sadu tak vyhrál 11-6 a čtvrtou 11-1. V rozhodujícím pátém setu mu opět utekl začátek, podruhé už nezopakoval šňůru bodů a utkání prohrál 2:3. Za tohoto stavu bylo jasné, že bude stačit jakákoliv výhra Ondřeje Uherky nad Balászem Farkasem. Ondra sice prohrál první set, ale trpělivě svého soupeře vodil po kurtu, takže mu postupně docházely síly až do Ondrova vítězství 3:1. Muži tak o dva sety porazili Maďarsko a obsadili konečné páté místo v divizi 2, což představuje nelichotivé třinácté místo v Evropě.

Mistry Evropy se pro letošek opět stávají ženy Anglie, které ve finále porazily Francii. Muži jsou tentokrát v obráceném gardu, kdy po 14 letech ve finále konečně Francie po napínavém boji zdolala dominující Angličany.

Konečné výsledky Mistrovství Evropy družstev ve squashi 2015 jsou na esf.tournamentsoftware.com . Některé fotografie z finále mužů jsou v náhledu dole, všechny jsou na webu flickr.com.

Finále muži

Finále ženy

1.května 2015

Třetí hrací den bojovaly naše děvčata o záchranu v nejvyšší divizi s týmem Walesu. Pořadí zápasů bylo 1-2-3, první do kurtu tedy nastoupila Anna Klimundová proti Tesni Evans. Anna sice předvedla svůj nejlepší výkon na šampionátu a s Tesni sehrála vyrovnané utkání, bohužel za stavu 2:2: soupeřka na začátku pátého setu udělala čtyři rychlé body a náskok si už dokázala pohlídat až do konce. První utkání tedy 2:3. Ke druhému zápasu nastoupila Zuzana Kubáňová proti Deon Saffery. Zuzana předvedla svůj standardní bojovný výkon a první set jí utekl v koncovce. Další dva sety už kurt patřil Saffery a výsledná prohra 0:3 snížila naše naděje na minimum. Na trojku byla nominovaná Veronika Gaultier, která nastoupila proti Hannah Williams. Předvedla dnes také velmi dobrý výkon. Za stavu 1:1 další dva sety ztratila až v těsné koncovce, kdy prohrála 11:13 a celkově zápas 1:3. Ve druhém souběžně hraném utkání vyhrály Belgičanky nad Španělkami a to pohřbilo i naše teoretické naděje na záchranu. Český squashový tým žen tak padá do druhé divize a zítra budeme bojovat už jen o konečné umístění se Španělkami.

Chlapi dnes povinně získali svou první výhru nad Slovenskem a tak se český squash konečně dočkal vítězství. Tým šel do utkání bez Honzy Koukala, který se soustředil jen na koučování. Hráči se velmi dobře znají z našich ligových i turnajových utkání a naši potvrdili převahu – Slovensku pustili jen jeden set. Zítra naši hráči nastoupí v zápase o konečné 5. místo v divizi II proti Maďarsku v 9:00 hodin.

Videostream ze všech squashových kurtů ja na adrese www.eurosquash2015.com. Výsledkový a online servis je na esf.tournamentsoftware.com a vlastní web squashového šampionátu na www.eurosquash2015.com.

30.dubna 2015

I po druhém hracím dnu naše týmy na ME družstev stále čekají na vítězství. Ženský tým dnes nastoupilo proti favorizované Francii. Francouzi nepostavili Camille Serme, na naší straně dostala volno Anna Klimundová. Francouzské hráčky potvrdily roli favorita a našim reprezentantkám nepovolily ani set. Náš tým tak bude bojovat o záchranu v divizi I. Ve skupině se utkají naše děvčata v pátek v 10:00 s Walesem a v sobotu se Španělskem od 11:00 hodin.

Našim mužům se dnes nepodařilo postoupit do čtvrtfinále divize II přes Belgičany. Honza Koukal i Martin Švec měli v prvním setu gameball, bohužel se jim je nepodařilo proměnit a dál už si utkání pohlídali soupeři na konečný výsledek 3:0. V následujících zápasech tak stačilo belgickým squashistům uhrát set, což se podařilo Tomu De Mulderovi s Danem Mekbibem hned v na první pokus a utkání tak Dan ani Ondra už za rozhodnutého stavu nedohráli. Zítra hrají naši muži proti týmu Slovenska. Utkání začíná ve 12:00.

Videostream ze všech squashových kurtů ja na adrese www.eurosquash2015.com. Výsledkový a online servis je na esf.tournamentsoftware.com a vlastní web squashového šampionátu na www.eurosquash2015.com. Fotky z pátku jsou v náhledu dole, více najdete na flickr.com.

29.dubna 2015

První den Mistrovství Evropy družstev ve squashi byl pro české barvy hodně smutný. Dopoledne nastoupily naše ženy proti domácímu Dánsku ve složení 1.Klimundová, 2.Kubáňová a 3.Gaultier. Naše jednička i trojka prohrály stejně 0:3 a vítězství přidala Kubáňová, která sice prohrávala už 0:2, ale nakonec svou soupeřku utavila 3:2.

Ve druhém utkání odpoledne si chtěl náš ženský tým napravit reputaci proti Belgii, tentokrát se změnou hráčky na trojce. Takže sestava byla 1.Klimundová, 2.Kubáňová a 3.Svobodová. Ani tato změna však nepřinesla kýžené ovoce a všechna utkání skončila v náš neprospěch 0:3.

Zítra naše děvčata tak čeká ve 12:00 zápas se silnou Francií, který ale nic neřeší. V pátek vypuknou boje o záchranu v elitní skupině, na které je potřeba se pořádně soustředit. Tabulka po prvním dnu vypadá následovně.

Muži ve svém jediném ve skupině a jediném dnešním utkání podlehli Irsku. Honza Koukal nedokázal uhájit slibný náskok 2:0 na sety a prohrál 2:3. Poté co Švec uhrál set a Mekbib zvítězil 3:0 se doufalo, že Solnický by mohl jakkoli zvítězit, aby zápas naši squashisté vyhráli na sety. Bohužel v první setu neproměnil dva gamebaly a i když pak vyrovnal na 1:1, zkušenější soupeř už obrat nedovolil. Naši reprezentanti si zahrají zítra v 16:00 o postup do čtvrtfinále divize 2 s Belgií.

Videostream ze všech squashových kurtů ja na adrese www.eurosquash2015.com. Výsledkový a online servis je na esf.tournamentsoftware.com a vlastní web squashového šampionátu na www.eurosquash2015.com.

28.dubna 2015

15-04-29-etc-2015-10-600-464Oba naše squashové reprezentační týmy dorazily v pořádku do místa konání letošního Mistrovství Evropy družstev ve squashi, kterým je Dánské město Herning. Shodou okolností je jim útočištěm hotel naprosto stejného názvu. Reprezentanti po příjezdu absolvovali menší rozcvičku zakončenou fotbálkem, do kterého se zapojili všichni členové výpravy včetně manažera Honzy Mutiny. Následoval lehký squashový trénink na kurtu. Jak už bylo avizováno, zítra začínají jako první naše ženy, které nastoupí v 10:00 proti Dánkám. Toto bude zřejmě utkání, které určí, jestli české hráčky budou bojovat o první čtyřku, nebo o udržení.

Muži nastoupí ke svému jedinému zápasu ve skupině v 16:00 proti Irsku, tady půjde o to, jestli půjdeme na lepšího nebo horšího ze skupiny C. Ženy hrají svůj druhý zápas proti Belgii rovněž v 16:00 hodin. Pořadí zápasů v družstvech na středu je toto – ženy 1-3-2 a muži 1-2-4-3.

Jakmile zjistíme odkaz na stream a budeme vás informovat. Výsledkový servis je na esf.tournamentsoftware.com a web šampionátu na www.eurosquash2015.com.

27.dubna 2015

15-04-29-etc-2015-02-800-400Pohled na českou reprezentaci a její výjezd na letošní Mistrovství Evropy družstev ve squashi vzbuzuje přinejmenším rozpaky – národní tým a reprezentace ČR podle všeho není prioritou vedení squashové asociace. Po rozpuštění úspěšného realizačního týmu z minulé sezóny nemá český squash po půl roce ani národního trenéra, ani manažera reprezentace. Komise vrcholového sportu nemá práci s dospělou reprezentací ve své náplni a podle dostupných informací organizuje reprezentační týmy sekretář svazu. Pravděpodobně jen squash má takto originální řešení, hlavně z pohledu, kdy mají naši reprezentanti obhajovat bronz mezi ženami a muži bojovat o postup do elitní osmičky, který jim loni v Itálii nevyšel.

Složení reprezentace je dalším originálem. U žen, při absenci Olgy Ertlové, moc variant nebylo a naděje na slušný výsledek byla alespoň teoretická. Bohužel jen do chvíle, než svou účast pro nemoc odvolala Lucka Fialová. V družstvu ji nahradí Veronika Gaultier. player-koukalova-01-600-700Oficiální informaci o takto závažném oslabení týmu vedení svazu pravděpodobně tají, na webu ČASQ nebyla žádná zpráva. Ona tam vlastně nebyla vůbec žádná informace, byť jen to, že naše reprezentace dnes odjíždí na Mistrovství Evropy. Evropský šampionát asi není tak důležitý, jako přesun termínu turnaje C v Hradišti z 16. na 30.května, který informaci o ME přebil ….

Chlapy letos nakonec povede hrající kapitán Honza Koukal, který bude mít na starost současně i ženský tým. Takovým řešením se požehná finanční příspěvek pro Honzu, který si za tuto práci určitě zaslouží, otázka je, jak při tom všem bude stíhat hrát. Smůlu měl tentokrát Petr Martin, který je sice dlouholetý reprezentant a opora týmu, ale pro svaz není tak důležitý jako Kouki. Protože trénování squashe je Petrova práce a týdenní absence znamená citelný výpadek v jeho financích, nechtěl nic jiného, než alespoň částečnou kompenzaci toho co ztratí. Bohužel se v rozpočtu na výjezd, který je několik set tisíc, nenašlo pár tisícovek pro naši týmovou dvojku. Celý problém sestavení týmů a jejich naděje na úspěch má také úzkou návaznost na financování svazu, protože umístění dospělých reprezentačních týmů má přímý vliv na výši příspěvků na squash od státu.

Tečku za nominací udělal pan Švec, který do týmu na pozici fyzioterapeuta opět protlačil svého kamaráda Kratochvíla. A to přesto, že s jeho prací nebyli v minulosti spokojeni ani manažeři, ani hráči. Přestože jasná volba skoro všech reprezentantů byl Hochmal nebo Šichnárek, jejichž péči si junioři i dospělí na všech výjezdech velmi pochvalovali. Ale názor hráčů je tady asi nepodstatný.

O nasazení týmů už jsme se zmiňovali dříve, stačí se podívat například na soupisku Slovenska. Pořadí na jejich žebříčku i Mistrovství republiky bylo Manik, Kviecinsky, Toth. Nasazení na ME je ale Toth, Kviecinsky, Manik. Nasazení hráčů má sice velký vliv na možný výsledek, ale kdo by s tím u nás lámal hlavu. Perličkou na závěr je pozice náhradníka, který v rámci šetření bude sedět doma, a v případě potřeby skočí na autobus a pojede do Dánska. Zajímavé je, že na tuto pozici byl vybrán právě Šichnárek, který mohl být na místě jako fyzio a zároveň náhradník, což se také v minulosti osvědčilo.

Český squash tak bude mít na letošním šampionátu těžkou pozici a snad si s tím hráči poradí. Dnes v noci celá výprava vyjíždí do Dánska, kam by měla dorazit zítra během dne. První zápas mají ženy ve středu v 10:00 a druhý hrají v 16:00, současně s chlapy, takže se asi Kouki trochu zapotí. V každém případě držíme oběma týmům palce a přejeme co nejlepší výsledek.

22.dubna 2015

Termín na poslední změny v nasazení družstev pro letošní Mistrovství Evropy týmů v Dánsku byl v pondělí 20. dubna. Po tomto datu už není možné nasazení měnit, naopak ostatní účastníci mohou proti nasazení vznést námitky, ke kterým přihlédne technická komise šampionátu. Připomínky musí být podány nejpozději do pátku 24.dubna. Komisi tvoří Martin Wren – ESF Technical Director, Thomas Troedsson – Championships Director a Jens Kragholm – Championships Referee. Manažeři týmů, proti kterým budou podány připomínky, dostanou upozornění a mají pak možnost své nasazení vysvětlit a obhájit. Definitivní nasazení schválí technická komise do 22:00 hodin v úterý 28. dubna 2015.

S nasazením našeho ženského týmu se asi nedalo moc udělat, ale s nasazením mužů se určitě mohlo něco vymyslet. Pořadí hráčů v týmu je součástí taktiky, kterou využívají všechny země. Naše sestava, oslabená o Petra Martina, si určitě zasloužila lépe promyslet, ale tohle asi nikoho netrápí. Potvrzené sestavy jednotlivých týmů jsou uvedeny v souboru Teamorders ETC 2015

21.dubna 2015

Příští středu začíná v dánském Herningu letošní Mistrovství Evropy družstev. Naše barvy budou hájit ženy v divizi 1 a muži v divizi 2. Po skvělém loňském třetím místě ženského týmu v Riccione čeká děvčata obhajoba medaile. Jsou nasazené jako číslo dvě do skupiny B s Francií, Dánskem a Belgií. Do pavouka o medaile postupují první dvě družstva z obou skupin. Ženský tým jede v tomto složení: Fialová Lucie, Klimundová Anna, Kubáňová Zuzana a Svobodová Tereza.

Časy utkání a soupeři jsou v tabulkách dole.

Chlapi jsou v divizi 2 ve skupině D a vzhledem k tomu, že jsou tady sami s Irskem, mají už teď zajištěný postup ze skupiny do hlavního pavouka. Tam jim bude soupeřem někdo ze skupiny C (Švédsko, Belgie, Polsko), záleží na konečném umístění týmů v tabulkách. V sestavě poněkud překvapivě chybí dlouholetá opora mužského týmu Petr Martin, takže složení družstva je následující: Koukal Jan, Mekbib Daniel, Solnický Jakub, Švec Martin a Uherka Ondřej.

Časy utkání a soupeři jsou v tabulkách dole.

Další informace se pokusíme doplnit. Bohužel vedení svazu považuje národního trenéra za zbytečný luxus, takže žádného nemáme a není se na podrobnosti koho zeptat. Šampionát má také svoje webové stránky na adrese www.eurosquash2015.com a výsledkový servis bude k dispozici na esf.tournamentsoftware.com.