Očekávané říjnové žebříčky se nakonec objevily, ale ve stejně nepoužitelném stavu jako ty minulé. Squash je asi jediným sportem v Česku, kde se hráči nemají možnost ověřit, za jaké turnaje, ligu a období získali body do žebříčku. Důvěryhodnost takového pořadí je nulová, což potvrzují i některá podivná umístění hráčů, nebo žebříček masters, kde body hráčů vůbec neodpovídají pořadí. Podobně důvěryhodná je i Soutěžní komise, která si dovolí takový produkt zveřejnit.
Momentální stav ukazuje, že současné vedení bylo schopné organizovat soutěže, které jim kompletně připravilo vedení staré. Vypadá to, že rok se nic nedělalo, protože všechno beželo samo a teď se výsledek dostavil. Na poslední chvíli se začal hledat dodavatel nového software a překvapivě v soutěži zvítězil starý kamarád, který už jednou svazu tento software prodal. Důvodem rozhodnutí byl nejlepší poměr cena, zkušenosti a termín dodání. Jak je patrné, termín a zkušenosti evidentně propadly, cenu se nikdo nedozvěděl. Zodpovědní funkcionáři k tomuto selhání jistě přijmou osobní zodpovědnost.
Pokusili jsme se zjistit, co je vlastně příčinou tohoto neutěšeného stavu, jelikož starý systém dobře fungoval až do června 2015. Podle vyjádření společnosti Tile, která starou aplikaci dodala a provozovala, důvodem ukončení provozu je neuhrazený dluh ČASQ vůči dodavateli. Nové vedení používalo starou aplikaci po celou dobu, aniž by uhradila její provoz. Vzhledem k tomu, že nebyla nejen uhrazena faktura za provoz v roce 2014, ale ani faktura za první pololetí 2015, nebylo jiné východisko, než aplikaci zastavit. Její provoz totiž generuje náklady spojené s hostingem, údržbou a zálohováním systému, které společnost Tile dále nemohla hradit za ČASQ. Přes opakované, a bohužel bezvýsledné žádosti vedení svazu o úhradu dluhu nezbylo než aplikaci zastavit. Informace o tom, že bylo vedení překvapeno vypnutím aplikace je lež, jelikož odstavení předcházelo několik upozornění. Pro členy, kteří se v problematice orientují se jedná o částku cca 33 tisíc Kč včetně DPH za rok provozu, což je velmi slušná cena za objem poskytovaných služeb.
Jak vyplývá z výše uvedeného, VV ušetřil necelých 50 tisíc, které se nakonec stejně budou muset uhradit a utratil několik set tisíc za staronovou aplikaci, která nefunguje. Neskutečný výsledek roční práce na profesionalizaci soutěží. Přitom stačilo nechat dále běžet starou aplikaci, souběžně spustit novou a tuto dát do ostrého provozu, až budou výsledky z obou systému identické.
Takže máme říjnové žebříčky, ale těžko odhadovat, jestli se jim dá věřit a jestli a kolikrát se budou ještě předělávat. Následují odkazy na žebříček mužů, žen, juniorů a juniorek. Žebříčky masters jsou zatím ve stavu, kdy je lepší je nezveřejňovat.