[fusion_builder_container backgroundcolor=““ backgroundimage=““ backgroundrepeat=“no-repeat“ backgroundposition=“left top“ backgroundattachment=“scroll“ video_webm=““ video_mp4=““ video_ogv=““ video_preview_image=““ overlay_color=““ overlay_opacity=“0.5″ video_mute=“yes“ video_loop=“yes“ fade=“no“ bordersize=“0px“ bordercolor=““ borderstyle=““ paddingtop=“20px“ paddingbottom=“20px“ paddingleft=“0px“ paddingright=“0px“ menu_anchor=““ equal_height_columns=“no“ hundred_percent=“no“ class=““ id=““][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=“1_1″ background_position=“left top“ background_color=““ border_size=““ border_color=““ border_style=“solid“ spacing=“yes“ background_image=““ background_repeat=“no-repeat“ padding=““ margin_top=“0px“ margin_bottom=“0px“ class=““ id=““ animation_type=““ animation_speed=“0.3″ animation_direction=“left“ hide_on_mobile=“no“ center_content=“no“ min_height=“none“][fusion_text][fusion_imageframe lightbox=“no“ style_type=“none“ bordercolor=““ bordersize=“5px“ borderradius=“0″ stylecolor=““ align=“right“ link=““ linktarget=“_self“ animation_type=“0″ animation_direction=“down“ animation_speed=“0.1″ class=““ id=““][/fusion_imageframe][fusion_dropcap]H[/fusion_dropcap]istorie squashe je poměrně obsáhlá a základy tohoto krásného sportu je možné hledat daleko do minulosti v různých formách raketových sportů. Nejblíže dnešní podobě squashe měla hra zvaná Rackets, tady můžeme hovořit o počátku 19.století. Stručný průřez historií squashe je uveden na této stránce.
Nejdetailnější informace je možné najít v knize Johna Horryho – The History of Squash Rackets. Autor je pravděpodobně nejpovolanější osobou pro takový úkol, většinu svého života se zabýval historií squashe a 17 let pracoval jako sekretář Squash Rackets Association of Great Britain.[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container backgroundcolor=““ backgroundimage=““ backgroundrepeat=“no-repeat“ backgroundposition=“left top“ backgroundattachment=“scroll“ video_webm=““ video_mp4=““ video_ogv=““ video_preview_image=““ overlay_color=““ overlay_opacity=“0.5″ video_mute=“yes“ video_loop=“yes“ fade=“no“ bordersize=“0px“ bordercolor=““ borderstyle=““ paddingtop=“20px“ paddingbottom=“20px“ paddingleft=“0px“ paddingright=“0px“ menu_anchor=““ equal_height_columns=“no“ hundred_percent=“no“ class=““ id=““][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=“1_1″ background_position=“left top“ background_color=““ border_size=““ border_color=““ border_style=“solid“ spacing=“yes“ background_image=““ background_repeat=“no-repeat“ padding=““ margin_top=“0px“ margin_bottom=“0px“ class=““ id=““ animation_type=““ animation_speed=“0.3″ animation_direction=“left“ hide_on_mobile=“no“ center_content=“no“ min_height=“none“][fusion_text]
Stručný průřez historií squashe doma i v zahraničí
Středověké „míčovny“ s dochovanými pravidly svědčí o historickém předchůdci Squashe, který měl tenisovou síť, přes kterou se hrálo i s pomocí stěn.
Kolem roku 1148 ve Francii hrají dlaní „le Paume“, ze kterého postupně vzniká tenis.
Počátkem 19. století si v londýnské věznici pro dlužníky Fleet krátí odsouzení svůj pobyt údery míčku a raketami o zdi kolem sebe, hru nazývají Rackets.
1820 se Rackets neznámo jak dostává do výběrových škol, kde si chlapci pravidelně hrávali s míčkem na dvoře mezi čtyřmi zdmi, když čekali, až na ně přijde řada na tenis.
1830 žáci školy v Harrow zjišťují, že hra s propíchnutým míčkem, který se od stěn neodráží, ale při dopadu na stěnu se „rozplácne“, je zajímavější – vzniká Squash.
1864 jsou v Harrow vybudovány první 4 squashové kurty a Squash je oficiálně uznán jako sport.
1890 se objevuje první zmínka o hře Squash v knize The Badminton Library of Sports and Pastimes od vévody z Beaufortu.
1901 vychází první kniha o hře Squash autora Eustace Milese, šampiona v tenisu.
1907 vzniká první národní asociace – United States Squash Racquets Association.
1908 hra v Anglii regulována squashovým podvýborem Tennis and Rackets Association.
1911 vzniká Canadian Squash Rackets Association.
1920 probíhá první profesionální Squash šampionát v Anglii, vítězem se stává C. R. Read (Queens Club).
1923 předpovídá H. A. L. Rudd v časopisu Baily’s Magazine úbytek mnoha hráčů Rackets ve prospěch hry Squash.
1928 se v Anglii osamostatňuje squashová asociace (Squash Rackets Association).
60. až 80. léta zažívají obrovský boom squashe díky Jonahu Baringtonovi (Irsko) a Geoffu Huntovi (Austrálie), jedněm z nejlepších hráčů v tomto období.
1966 se setkávají zástupci z Austrálie, Velké Británie, Indie, Nového Zélandu, Pákistánu, Jižní Afriky, USA, Kanady a Spojených Arabských Emirátů a tvoří základy nové zastřešující organizace – Mezinárodní squashové Asociace (International Squash Rackets Association (ISRF).
5. ledna 1967 poprvé zasedá International Squash Rackets Association (ISRF).
Květen 1988 v hotelu Forum v Praze vzniká první squashOVÝ kurt v Československu.
1992 založena Česká asociace squashe, občanské sdružení registrované MV ČR, který zastřešuje s univerzální a celostátní působností squash jako sportovní odvětví.
1992 se ISRF přejmenovává na Světovou squashovou federaci (World Squash Federation – WSF) a mění oficiální název sportu na jednoduché „Squash“, oproti předchozímu „Squash Rackets“.
1994 je na světě asi 46 tisíc kurtů a asi 15 miliónů hráčů squashe.
2007 je na 10 miliónů obyvatel České republiky více než 500 kurtů, podle studie Gfk si už squash v České republice vyzkoušelo na 1,5 miliónu lidí.
V současnosti WSF sdružuje 124 národních squashových asociací a stará se o dodržování a upřesňování pravidel, vydává specifikace kurtů, raket a dalšího nutného vybavení, vytváří metodiku a systém výuky a tréninku, koordinaci kalendáře světových turnajů, vypisuje a organizuje Mistrovství světa pro muže, ženy, juniory a masters, také úzce spolupracuje s International Olympic Committee (IOC), aby byl squash zařazen mezi olympijské sporty.
[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]